پوکه

آشنایی با انواع پوکه ها

 

 

پوکه چیست : پوکه یک سنگ آتشفشانی بسیار سبک و متخلخل است . کلمه متخلخل که اصلی ترین خاصیت پوکه میباشد در معنای فارسی در فرهنگ نامه ها به شیی که اجزای آن به طور کامل به هم متصل نباشند گفته میشود .

سنگ پوکه چگونه شکل میگیرد : هنگامی که گاز از درون کف گدازه های شیشه ای به سرعت در حال سردشدن هستند خارج شده و پوکه ایجاد میشود .

انواع پوکه چیست : پوکه به دو دسته تقسیم میشود پوکه معدنی / پوکه صنعتی

پوکه معدنی : پوکه معدنی حاصل از فعالیتهای آتشفشانی است که مزایای فراوانی دارد که در صفحات این وب به کرار به آن اشاره شده است .

انواع دانه بندی پوکه معدنی : دارای سایز بندی های متفاوت از ذرات غباری تا قطعات بزرگ با قطر بیش از 100 میلی متر است . که هر یک از انواع پوکه معدنی برای مصارف بخصوصی کاربرد دارند .

آشنایی با انواع پوکه معدنی : 0/3 ماسه ای – پودری . 3/8 عدسی . 5/10 و 3/12 عدسی نخودی . 5/15 نخودی . 10/20 فندوقی . 20/30 و 10/30 بادامی – بادامی گردویی . 20/40 گردویی . سنگ پا طبی ( سنگ پای قزوین ) . سنگ پوکه ای / سنگ آبنما . سنگ پرتقالی . اوسایز معدنی

پوکه صنعتی چیست

روش تولید – مشخصات فیزیکی

پوکه صنعتی لیکا یا دانه رس سبک منبسط شده از (light Expanded Clay Aggregate) گرفته شده است. این دانه ها از انبساط خاک ر س در کوره های گردان با حرارتی حدود1200  درجه سانتیگراد بدست می آید. سبکدانه های لیکا دارای شکل تقریبا گرد و سطح زیر و ناهموارند . رویه میکروسکوپی خارجی دانه ها دارای خلل و فرج ریز و قهوه ای رنگ و بخش داخلی دانه ها دارای بافت سلولی سیاه رنگ میباشد .

ویزگی های پوکه صنعتی / سبکدانه لیکا 

شكل و بافت سطحی

 شكل سبكدانه لیكا می تواند از تیز گوشه تا كاملا گرد گوشه باشد . اگر لیكا در كوره دوار افقی تولید گردد ،گرد گوشه خواهد بود . پوسته سطحی می تواند زبر یا صاف ، متخلخل یا توپر باشد . شكل و بافت سطحی سبكدانه لیكا بر خواص آن ها در بتن تازه و سخت شده بتن سبكدانه تاثیر می گذارد .

 لیكای گرد گوشه دارای پوسته لعابی نسبتآ توپر و نازك تر و بخش میانی متخلخل تر و با حجم بیشتر می باشد . در حالی كه سبكدانه های دیگر مانند لیتاژ دارای وضعیت متفاوتی هستند . با افزایش وزن مخصوص و چگالی ذرات سبكدانه ، معمولآ تخلخل و پوكی آن برای یك نوع سبكدانه مشخص تغییر می كند . واكنش قلیائی حتی اگر در سطح سبكدانه در منطقه تماس مشاهده شود ، اثر آن محدود است .

کاربرد های پوکه صنعتی لیکا

–          استفاده درساختمان شامل تولید بلوک سبک،کف سازی و شیب بندی بام،بتن سبک سازه ای،     روف گاردن

–          استفاده در کشاورزی بعنوان خاک سبک و حفظ کننده رطوبت خاک ، گلدان و فضای سبز آپارتمانی

–          استفاده در راه سازی بعنوان بستر یا روسازی ، ساخت تونل ، سد سازی

–          استفاده در محیط زیست بعنوان عنصر تصفیه کننده آب و فاضلاب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *